Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hashimoto - nemoc, která neexistuje?

15. 05. 2017 13:05:24
Snížená funkce štítné žlázy, v lepším případě se dozvíte, že jde o onemocnění štítné žlázy autoimunitního původu. Málo, že je to Hashimoto, nebo také hashimotova tyreoditida. Co to vlastně znamená?

Také se cítíte k smrti unavená? Přibíráte i když už skoro nic nejíte? Máte otoky, padají Vám vlasy, bolí klouby? Deprese? Mládí už bylo a teď přichází alzheimer? To znamená, že vaše paměť nefunguje ani zdaleka, jak jste byla zvyklá? Výkonnost v dnešním na výkon zaměřeném světě jde někam do háje. Ano i tohle jsou příznaky snížené funkce štítné žlázy.

Uvádí se v různých zdrojích, že u 90% osob se jedná o sníženou funkci štítné žlázy právě autoimunitního původu. A to je podle mne úplně jiná písnička. Tady se nebavíme jen o onemocnění štítné žlázy, ale komplexním onemocnění organismu, jehož nejčastější příčinou je trvalý zánět. Jak vzniká není dosud objasněno. Většinou jde o vliv tzv. zevních faktorů (např. infekce, toxických vlivů prostředí, stresu aj.) u osob se zvýšenou vnímavostí, která je dána dědičnými vlivy. Autoimunitní zánět postupně vede k poruše tvorby hormonů a rozvíjí se hypotyreóza – snížená činnost. Tato nemoc se nazývá hashimotova thyreoditida nebo se jí říká Hashimoto a když jsem hledala informace, abych se mohla začít uzdravovat, zdálo se mi, že tato nemoc vlastně neexistuje.

Objeví se první symptomy a pak se dostanete na endokrinologii, kde Vám vezmou krev. Zjistí hodnoty a nasadí léčbu syntetickými hormony. Žádná hitparáda. Pro ČR schválil SÚKL (ústav pro schvalování léčiv) pouze dva - euthyrox a letrox. Pokud Vám někdo tvrdí, že je jedno, který berete, tak to opravdu není pravda. Jedno to není!! Poslední dobou se často zabývám otázkou, proč někomu funguje substituce hormony a někomu ne. Podle mne je to asi takto: Je to tím, jak funguje naše tělo s těmito léky. A je striktně individuální. Jestli jste si schopní z něj tvořit metabolity, které naše tělo potřebuje. Každý z léků má jiné chemické složení a nosnou bázi.

Teď malé osvětové okénko.

Letrox a euthrox substituují jen hormon T4 a to často nestačí, protože hormonů štítné žlázy je víc. Pro správnou funkci štítné žlázy je nepostradatelný jód, který je ve formě jodidu vychytáván štítnou žlázou z krve a poté „zabudován“ do hormonů štítné žlázy. Tyroxin obsahuje 4 atomy jódu (označujeme ho tedy T4) a trijódtyronin 3 atomy jódu (označujeme ho T3). Funkce štítné žlázy a tvorba T4 a T3 je regulována především tzv. tyreoidálním stimulačním hormonem (TSH) produkovaným buňkami adenohypofýzy (přední lalok podvěsku mozkového), který je pod dalším regulačním vlivem hypotalamu a jiných vyšších oblastí mozku. Principem této regulace je tzv. negativní zpětná vazba: při poklesu hormonů štítné žlázy v krvi stoupá produkce TSH v adenohypofýze, což vede ke zvýšené tvorbě hormonů T4 a T3 ve štítné žláze a naopak.

Bohužel u autoimunitních onemocnění je tento systém narušený! Tudíž i když často dodáváte substituci léky, tak Vám to prakticky moc nefunguje, navzdory skvělým výsledkům při odběrech krve. Protože to, že máte dostatek hormonů v krvi, podle mne automaticky neznamená, že se správně zapojují do metabolických reakcí a procesů v těle.

A tak se osobně domnívám, že ovlivňování osy , kterou nazývám H-H-H. Hypothalamus- Hippokampus- Hypofýza, která je sakra složitý systém, není možné jen substitucí syntetickými hormony. Osa H-H-H ovlivňuje procesy v těle, podílí se na tvorbě hormonů a dalším fungování organismu a pokud si vyřadíte funkci štítné žlázy, tak silně do tohoto sytému zasáhnete. Něco málo lze vyčíst z osvětového okénka.

To často znamená, že i když berete dostatek léků, tak je Vám pořád blbě.Endokrinolog řekne, že štítnou žlázou to není. A má pravdu. No a to přichází past, kdy Vás začnou posílat k dalším odborníkům pro léčbu Vašich symptomů.Tak se pak úspěšně nebo neúspěšně léčíte na psychiatrii s depresemi, na revmatologii, gastrologii s refluxy a dalšími problémy, někdy to pokračuje na alergologii, plicním s astmatem přes diabetologii, kožní s vitiligem a přes další ambulance, abyste nakonec byli ještě více nemocní, než na začátku Vaší cesty.

A vlastně nikdo Vám to nespojí jako autoimunitní onemocnění Hashimoto, které napadne Vaši štítnou žlázu a ta pak, s ohledem na to, kde všude hormony fungují, ovlivní zpětně Váš organismus. A protože se díky svému zdravotnímu stavu stanete citlivějšími a to opravdu na vše. Tak si vaše tělo dělá, co chce. Kolem je tma a světlo nikde.

Naštěstí už dnes existují ti, co zapalují ohně, které jsou vidět i z velké dálky. Světlo se dostane opravdu všude. Šíří informaci o tom, jak se přestat léčit a začít uzdravovat. Podle mne u tohoto typu onemocnění je opravdu dobré vědět, že štítnou žlázou to není. Prostě substituce hormony ve velkém počtu případů nestačí! Je třeba zaujmout holistický přístup a uvést do rovnováhy celý život. Snížit zánět v těle a to stravou, změnou životního stylu, relaxačními technikami. Být zodpovědný za své zdraví a nebát se říci si o pomoc. Spolupracovat s lékaři, protože rozbory krve si doma na koleně neuděláte a potřebujete vědět, jak jste na tom s vitamíny a stopovými prvky. jestli máte dostatek vitamínu D, vitamínů řady B a dalších. Není to jedno, pokud máte autoimunitní onemocnění. Z potravin ty vitamíny dnes nenajíte, protože množství vitamínů v potravě se snižuje neuvěřitelně rychle a souvisí to s tím, jak na tom dnes příroda i způsob získávání potravin je. Ale tohle je na samostatný článek.

Osobně si myslím, že je důležité vědět o své nemoci co nejvíce, protivníka je dobré znát a pak zaujmout správnou taktiku, pro jeho poražení. Já už jsem začala. Teď záleží na Vás, jak moc to chcete změnit.

Autor: Martina Martušková | pondělí 15.5.2017 13:05 | karma článku: 26.30 | přečteno: 1797x

Další články blogera

Další články z rubriky Ona

Ivana Dianová

Jak jsem se seznamovala a seznamovala a seznamovala...

Lidé se seznamují všelijak. Kamarádka si například dala inzerát. Byla jsem zděšená, když mi to volala. "Co když ti na rande přijde úchyl? vydechla jsem roztřeseně. Být to já, mám úchyla stoprocentně! Nebo i dva!

23.9.2017 v 21:05 | Karma článku: 8.38 | Přečteno: 196 | Diskuse

Daniela Bulířová

Jak snadné je BÝT ŽENOU?

Byla-li naše matka ženou ve své pravé podstatě, pak pro nás není obtížné projevovat svoji ženskost. Ukazovat světu svoji jemnou stránku. Být silnou a zároveň křehkou.

22.9.2017 v 22:54 | Karma článku: 6.49 | Přečteno: 253 | Diskuse

Dominika Veverková

Sestra nebo zlodějka?

Jak se to stalo? Jak se to může stát? Může ti sestra takhle lhát, okrádat tě a přitom se na tebe usmívat a psát ti seznam dárků k narozeninám? ANO!!! Je to možný a dokonce bych řekla, že na Slovensku úplně legální.

22.9.2017 v 20:00 | Karma článku: 18.25 | Přečteno: 621 | Diskuse

Tereza Lišková

Dokonalá matka

Jsem dokonalá matka. Vždy dokonale upravená a oblečená podle poslední módy. Jsem skvělá kuchařka, matka, manželka i milenka. Dá to sice hodně práce a odříkání, ale rozzářená tvář dítěte a spokojený výraz manžela za to stojí.

22.9.2017 v 8:52 | Karma článku: 22.33 | Přečteno: 786 | Diskuse

Klára Dvořáková

Co neříkat ráno po náhodném sexu

Večírek, spousta alkoholu, jiskření, vášnivá noc, bolestivé ráno a z pod peřiny kouká cizí noha. Za které otázky máme chuť zabíjet?

22.9.2017 v 8:35 | Karma článku: 22.79 | Přečteno: 1831 | Diskuse
Počet článků 6 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 990

Martina Martušková,

ředitelka neziskové organizace Anulika.z.s., tvůrce projektu "Podpora péče", který se stará o rodiny pečující o dlouhodobě nemocné. Koučka, terapeutka, supervizorka, výživová poradkyně. Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.